16 жовтня 2024 року на запрошення кафедри історії та документознавства факультету лінгвістики та соціальних комунікацій для здобувачів вищої освіти спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» та науково-педагогічних працівників кафедри завідувачка відділу «Джерелознавства новітньої історії України» Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, докторка історичних наук, професорка Валентина Піскун в аудиторному режимі прочитала лекцію на тему: «Державні й приватні архівні колекції: інформаційний потенціал для вивчення долі людини й суспільства».
Відбулася пізнавальна й надзвичайно цікава лекція для фахівців документознавців у контексті розуміння ролі і значення архівів, архівних документів – складових Національного архівного фонду України, які є невід’ємною частиною історії, безцінним джерелом пізнання, вивчення та відображення історичних процесів, подій, життєвого шляху окремих особистостей. Інформація, що міститься в документах, які знаходяться на збереженні і державних, і приватних архівах, дає уявлення про стан суспільства та місце особи в соціумі, дозволяє відобразити історичний процес, зокрема й через суб’єктивне сприйняття особистістю.
Валентина Піскун детально розглянула роль і значення документальних колекцій, документів особового походження, акцентувавши увагу на тому, що індивідуальна стратегія життєвого шляху особи – історія її розвитку, виражена у подіях, вчинках, намірах, поглядах та отриманих результатах, дає змогу побачити її як учасника певного відрізку суспільного життя, виявити ті особливості, які несуть у собі «дух часу». Історикиня також поміркувала над тим, що саме архівні документи є невичерпним джерелом з історії всіх проявів української інтелектуальної і громадської думки, а відтак, архівні колекції відкривають дослідникам тисячі маловідомих, забутих, безпідставно викреслених з історичного процесу імен.
Кафедра історії та документознавства щиро дякує Валентині Піскун за цікаву і змістовну лекцію, щире, невимушене спілкування зі студентами, особисті філософські рефлексії щодо минулого й сьогодення.